Papier, nożyce, kamień – o wydrukach w fotografii.

10 powodów dla których warto wydrukować fotografie.

Bardzo często w rozmowie z parami młodymi pojawia się pytanie o wydruk fotografii. Na ile ma ona obecnie sens w świecie zupełnie cyfrowym, zupełnie wirtualnym? O ile w znanej zabawie papier, nożyce, kamień, nie zawsze wybierałem to pierwsze, o tyle w przypadku fotografii, zawsze wypada na papier.

Mam w domu jedną fotografię. Pożółkła stara fotografia mojej rodziny, na której moja prababka jest dwa razy młodsza ode mnie. Dziadek stoi z wujkiem w mundurze oficera okresu międzywojennego. Jakieś dzieci. Paru członków rodziny o istnieniu których nie mam pojęcia. To moje dziedzictwo. Gdy patrzę na nią nie tylko przenoszę się w tamten czas, ale mogę dotknąć, namacalnie doświadczyć chwili w której zostało zrobione. Do niego dokładam swoje. Stanowią one część mojego archiwum. Są dla mnie czymś ważnym, osobistym.

Dlatego podczas każdego projektu fotograficznego nad którym pracuję, dążę do tego, żeby jego efekt końcowy stanowiła rama powieszona nad kominkiem, bądź album lub po prostu wydruki.

Poniżej kilka dodatkowych powodów dla których warto drukować zdjęcia:

  1. Zmienia się nasze podejście do fotografii – nagle czemuś zupełnie wirtualnemu nadajemy wymiar fizyczny.
  2. Wydrukowane zdjęcia to zupełnie inne emocje, inne patrzenie na obraz, który mimo, że znamy ze szklanego ekranu jest czym innym na papierze.
  3. Pojemności kart i dysków sprawiają, że toniemy w setkach, tysiącach zdjęć do których nie wracamy. A może właściwa selekcja i wybór najlepszych skłoni do większej refleksji.
  4. Z czysto technicznego punktu widzenia papier pozwala na oddanie dużo szerszej tonacji barw, niż monitory.
  5. Nie ma nic lepszego jak obejrzenie albumu, na kanapie, przy ciepłej herbacie, z całą rodziną.
  6. Wydrukowane zdjęcia są wieczne. To tak jak ta pożółkła fotografia w przytoczonym przykładzie.
  7. Możemy docenić całą oprawę zdjęcia, fakturę i gramaturę papieru, ramę i jej formę, album w którym zostały wklejone lub wydrukowane zdjęcia.
  8. Nie ma lepszej ozdoby na ścianie niż, własne zdjęcie w porządnej ramie.
  9. Wydrukowane zdjęcia to najlepszy prezent i najlepsza pamiątka.
  10. A tak najnormalniej uwielbiam oglądać zdjęcia, a te na papierze mają po prostu swój urok.

Ps. 1: Dla fotografów na koniec: Nie ma nic lepszego niż gapienie się, analizowanie i odkrywanie na wydrukowanych zdjęciach ich historii. Dla niewiedzących o czym mówię polecam książkę “Dno oka: Eseje o fotografii” autorstwa Wojciecha Nowickiego

« Previous Post
Dane kontaktowe

fun&run studio
mobile +48 513 107 349
e-mail: funrun@funrun.com.pl
LODZ - WARSAW - LONDON

Kontakt
Będzie użyty tylko w celu odpowiedzi
Facebook